راهنمای طراحان سوال

طراحی آزمون و بانک سوال

در بخش راهنمای طراحان، راهنمای تصویری ایجاد بانک سوال و انتشار آزمون برای طراحان عزیز تهیه شده است. فایل ویدیویی اول نحوه طراحی یک آزمون و انتشار در سایت و فایل دوم، نحوه طراحی و تهیه یک بانک سوال می باشد.

 

 
 
در ادامه ویدیوی مربوط به تهیه بانک سوال را مشاهده می‌فرمایید:
 
 
 
 
 

دستورکار زیر در راستای شفاف‌­سازی تولید محتوا در تارنمای فراآزمون فراهم شده است.

در حال حاضر امکان تولید محتوا از پایه اول ابتدایی تا پایه دوازدهم و برای کلیه دروس وجود دارد. در سطح دانشگاهی نیز دروس کنکوری در سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به طور کامل مطابق با راهنمای اعلام شده توسط وزارت علوم در دسترس طراحان محترم است. مجموعه در تلاش است تا برای جلب رضایت طراحان عزیز و داوطلبان گرامی و ایجاد جامعیت در مطالب تارنما، به زودی تمام دروس مقاطع مختلف را در فراآزمون قرار دهد.

تولید محتوا به دو صورت قابل انجام است:

  1. تایپ محتوا در ورد و سپس بارگذاری به صورت موردی در تارنما برای دروس دارای فرمول‌ و عکس‌، مانند ریاضی، فیزیک، شیمی، هندسه، حسابان، احتمال و دروس رشته‌های فنی مهندسی، علوم پایه و...
  2. تایپ محتوا متنی برای دروسی که دارای فرمول و عکس نیستند در قالب یک فایل اکسل و بارگذاری در تارنما (به زودی برای تشریح مسیر و ایجاد سهولت برای طراحان عزیز، آموزش موارد پیش‌گفته در قالب یک فایل ویدیویی آماده و منتشر خواهد شد).

نکات مهم:

1. پرسش‌های چهار گزینه‌ای در 4 سطح آسان، متوسط، سخت و خیلی‌سخت طراحی شوند.

2. اگر برخی از سوالات، تالیفی نیستند و از منابع دیگر دریافت شده است حتما منبع سوالات ذکر شود. در صورتی که سوالات تألیفی هستند، طراح باید منبع سوالات (مثال: ریاضی پایه دهم) را در ستون منبع وارد کند و نام خود را در هر پاسخ تشریحی به عنوان طراح سوال در ابتدای متن پاسخ تشریحی وارد کند.

3. برای ایجاد بانک سوال پیشنهاد می شود که هر یک از سطوح حداقل دارای 15 سوال باشند.

4. پیشنهاد می‌شود تا آزمون‌های آنلاین و بانک سوالات در سطح مدارس برای تک تک فصول طراحی و بارگذاری شوند تا دانش ­آموزان عزیز بتوانند بعد از مطالعه هر فصل سطح اطلاعات خود را مورد سنجش قراردهند. در مورد دروس دانشگاهی و دانشجویان عزیز اجباری وجود ندارد و این امر کاملا اختیاری است.

5. تمام موارد مرتبط با بحث کپی رایت برعهده طراحان گرامی است و فراآزمون در قبال آن هیچ مسئولیتی ندارد.